imedre.com

Nasıl iOS Platformuna Oyun ve Uygulama Geliştirilir? iOS 2D Oyun Programlama Nedir? Kitap Önerileri #1

Merhaba dostlar, ülkemizde mentorluk eğitiminin yeterince uygulanmadığını düşünüyorum bu yüzden birçok yazılım geliştirici olmak isteyen arkadaşımız nereden başlamaları gerektiğini bilmiyorlar ya da yeterince kaynağa ulaşamıyorlar.  iOS platformuna nasıl uygulama geliştirebilirim, iOS platformuna oyun programlamak istiyorum ne yapmam lazım vb. sorularının cevaplarını kendi bildiklerim kadar cevaplamaya çalışacağım. Keyifli okumalar

 

 iOS Platformuna Nasıl Uygulama Geliştirebilirim?

iOS geliştiricisi olmak için sadece hayal edebilmek ve bu hayali gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmak yeterlidir.  Peki donanıma nasıl sahip olacağız derseniz o noktayı sabrederek halledeceğiz, Mark Zuckerberg’in Harvard Üniversitesi konuşmasında Mark Zuckerberg Harvard bize bir sır verdi , bu sır şöyleydi:  ” Hiç kimse başladığında bilmiyordu”

, Mark kendisine bir amaç belirledi ve o amacı gerçekleştirene kadar sabretti. ve bana göre de bu amacı başardı.
iOS platformuna yazılım üretmek çok eğlenceli çünkü birçok güzel tasarlanmış kitaplar, birbirinden değişik videolar ve eğitimler var, bu yüzden çok şanslısınız ama iOS platformunda biz geliştiriciler  ingilizce konuşuruz,  eğer lise yada orta okul öğrencisiyseniz, ingilizce alt yapınızı geliştirmeniz gerektiğini söylemeliyim. Dahası iOS uygulamaları geliştirirken MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınız olması lazım, ve eğer sahipseniz yine çok şanslısınız çünkü Steve Jobs 2006 Apple hissedar toplantısında “Herkes Macbook Pro’su olsun istiyor, çünkü onlar çok afililer.” Evet gerçektende macbook pro kullanmak beni özel hissettiriyor(iPhone için de geçerli) ve özel hissettiren bir bilgisayarda yazılım üretmem beni çok daha iyi hissettiriyor, çok teşekkürler Jobs.
Eskiden geliştiriciler objektif-c yazılım dili ile uygulamalar geliştirirken(hala geliştiriyorlar), Apple 2014’de swift dilini duyurdu ve daha kolay anlaşılabilir olması sebebiyle birçok geliştirici bu dili öğrenmeye başladı. Her sene bu dil geliştirilmeye devam ediliyor(WWDC).  Şuanda  swift’in 4.2 sürümü kullanılıyor  yakın zamanda 5.o versiyonuna geçilecek. Nasıl öğrenebilirim bu dili?

Çıraklık Yapmak!

Swift programlamaya, çıraklık yaparak başlamalıyız düzenli çalışarak çıraklık evresini atlatabiliriz. Bazı iOS geliştiriciler bu çıraklık süresine 2 yıl diyorlar, evet ben de katılıyorum ve ben de bir çırağım. (birçok sosyal medya hesabımda apprentice(çırak) iOS developer yazar.)
Ray Wenderlich’in Swift Çırağı- Swift Apprentice kitabı güzel tasarımlanmıştır, bu kitap sizlere swift dilinin temellerini anlatır(sınıflar, protokoller, enumlar vb.), eğer swift diline yeni başlıyorsanız bu kitabı bitirmenizi tavsiye ederim.

Paul Hudson’ın kurucusu olduğu Hacking With Swift kitabı Hacking With Swift- Paul Hudson ‘da gerçekten başarılı bir kitaptır, kitapla birlikte 20’den fazla UIKit uygulaması geliştirirsiniz ve gerçekten de bu size deneyim kazandırır.

Yine Ray Wenderlich’in iOS Apprentice kitabını da tavsiye ediyorum, kitaba iOS Çırağı- iOS Apprentice linkinden ulaşabilirsiniz. Bu kitapla birlikte adım adım 4 adet uygulama geliştirerek UIKit kütüphanesinin derinliklerine inebilir, detaylı olarak kodların çalışma mantığını anlayabilirsiniz.

Gelelim videolara, udemy benim için üniversite kadar önemli, tasarımdan kodlamaya birçok online eğitim alarak, yeteneklerinizi çok ilerletebilir, yeni yetenekler keşfedebilirsiniz.
Angela Yu’nun eğitmenliğini yaptığı ve 49 saatten oluşan  iOS 11 & Swift 4 – The Complete iOS App Development Bootcamp  kursu, sadece swift öğretmiyor, ayrıca makine öğrenmesi, firebase ile kullanıcı kayıt işlemleri, arttırılmış gerçeklik, app store’ a uygulama yükleme aşamaları vb. konularınada giriş yapıyor ve ilginizi çekmeyi başarıyor.

Bu kitaplar ve videolar size bir özgüven kazandıracaktır ve aldığınız özgüven ile birlikte daha da ilerlemek istersiniz, yukarıda saydığım birçok kitabın çoğunu okudum ve bu kitaplardan sonra kendimi iOS platformunda oyun geliştirmek istediğimin farkına vardım. Bu yüzden şuanda Sprite Kit kütüphanesini araştırıyorum. Şimdi sizlere iOS ile nasıl 2-boyutlu oyun tasarlanır ve önereceğim kitapları açıklayacağım. Öncelikle  eğer oyun programlamak için sabırsızlanıyorsanız, çok acele etmeyin çünkü oyun programlama sizden temel bir swift bilgisi istiyor eğer yukarıda açıkladığım kitaplardan yada udemy’den en az 1 veya 2’sini bitirmeden hemen oyun programlamaya geçerseniz zorlanacağınızı şimdiden söylemem gerek.
Yaklaşık bir buçuk ay önce  Ray Wenderlich’in 2d-Apple-Oyunları- Ray Wenderlich kitabına başladım, kitabı özetlemem gerekirse adım adım kitapla birlikte 4 adet sevimli oyunlar yapıyorsunuz, birinci oyunda sizlere sprite kit’in temellerini çok güzel bir dil ile açıklıyor ve kalıcı bilgiler sağlıyor(eğer her bir sayfayı çok çalışırsanız). Her oyunun son bölümünde sizlere görev verir, eğer bu görevleri yaparsanız, öğrendiklerinizi pekiştirmiş olursunuz fakat ben Sprite Kit’e yeni başladığım için bu ödevlerin çoğunu bilgi yetersizliğinden yapamadım. Bu yüzden kitapta birinci oyundan sonra sıkıldım ve 3. oyuna kadar ödevleri atlayarak devam ettim ve kitap gerçekten yeteneklerinizi çok geliştiriyor. 3. oyundan sonra başka kitaba geçmeye karar verdim, eğer oyun geliştirmede meraklıysanız ben yinede ilk olarak bu kitabı öneririm çünkü gerçekten temel bilgileri çok iyi öğretti.

Israrla ikinci  önereceğim oyun kitabı ise Paul Hudson – Dive Into Sprite Kit , bu kitaba yeni başladığımı söylemem gerek ve gerçekten kitaba aşık oldum diyebilirim çünkü Paul Hudson kitabı sizin kendi yolunuzu bularak kendi isteklerinize göre ilerleyebileceğiniz bir hikaye-kitap yapmış, kitap ile birlikte çok sade ve öz bir anlatım ile kısa bölümler ile sizlerin yeteneklerinizi gerçekten geliştiriyor. Kitabı bitirdikten sonra hakkında çekeceğim video veya yazılar ile sizlere edindiğim tecrübeleri aktarmaya devam edeceğim.

Bu iki kitabı bitirdikten sonra planlarım arasında  udemy’den satın almış olduğum  introduction-to-ios-game-development-with-spritekit-swift ve angry-birds-crossy-road-game-development-swift-4-spritekit-scenekit kursları var. Bu kurslar ile yaklaşık 4 tane daha popüler oyun geliştirip kendi yeteneklerimi ilerletmeyi planlıyorum. Ardından kendi oyun yapımıma geçeceğim ve bunun için sabırsızlanıyorum.

1 Yorum

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.