imedre.com

Kod Yazmamak Için Bahaneye Gerek Yok 20 Dakika Kuralı Ile Beyninin Seni Kandırmasına Izin Verme

20 Dakika Kuralıyla Beynini Avantajlı Kullan

Kod öğrenmek, spor salonuna gitmek gibidir. Bir haftasonunu spor salonunda  geçirseniz bile, vücudunuzda gözle görülür bir fark görmeyeceksiniz. Kodlamayı daha düzenli olarak öğrendiğinizde, kodlama kaslarınızı görmeye başlamanız daha olasıdır. Ama sorun, kod yazacak zamanı nerede bulabiliriz?

Tam zamanlı işinizi yürütmek, aile ve arkadaşlar, okul sınavları vb.  ne zaman oturup “günlük kodlama” yapmalısınız? Bir üniversite öğrencisi olarak günümü özetlersem, yaklaşık 6 saat okulda , 2 saatte okula giderken ve yemek yemek gibi genel konularla yaklaşık 2 saat geçiririm.. Bu yüzden günümde sadece 14 saat kaldı. Teorik olarak, kodlama uygulamasına 2 saat, diğer işlere 4 ve uykuya da 8 saat ayrılabilir. Ancak,  beyninizi oturmaya ve öğrenmeye ikna etmeye çalışmaktan daha zor bir şey yoktur. Ama sonra bir numara buldum. İnsan olarak, çok fazla tembelliğe yatkınlığımız var. Bu bizim için kötü olabilir. Ancak bunu kendi avantajımıza da dönüştürebiliriz. Kodlamaya ve bir şeyler yapmaya başladığımda, projeye çok fazla girdiğimi, artık televizyon, yemek ya da uyku konularını hiç umursamadığımı gördüm. Güneş doğana kadar kodladığım birkaç hafta sonu oldu. Peki bu tembellikten nasıl faydalanırız?

Öncelikle, görevleri değiştirmenin çok zor olduğunu anlamanız gerekir. Çok fazla motivasyon gerektirir. Eve varır girmez, kanepede yatarsan ve televizyonu açarsan, o akşamı çoktan kaybettin. Bunun nedeni, gerekli olan meseleleri gereksizlere tercih etmendir. Bu yüzden kapıya girdiğinizde ve yeni çevreye geçiş anı en önemli anıdır. Eğer şu anda, kendinize 20 dakikalık bir kodlama pratiği yapacağınızı söylüyorsanız, büyük ihtimalle başarılı olacaksınız. Hiçbir beyin 20 dakikalık bir görevi  zor görmeyecek ve beyninizin sizi  kandırmasına son vereceksiniz. Bir sonraki adım bir alışkanlık geliştirmektir. Araştırma, yeni bir alışkanlık geliştirmek için, bir ay boyunca görevi günlük olarak yürütmeniz gerektiğini göstermektedir. Bir sonraki hileyi, antrenmandan kodlamaya kadar farklı şeylerin bir parçası olarak kullandım. Bu hileye ön ayak olmak için bir duvar hayal etmeni istiyorum. Üzerinde asılı beş resim, dördü mükemmel bir şekilde hizalanmış, mükemmel yatay, ama biri çarpık. Şimdi gerçekten hayal et, düzeltmek istediğinin bir parça var mı? Şimdi, bireysel günleri temsil eden kutulara sahip aylık bir takvim düşünelim. Eğer bu yeni alışkanlığı belirli bir günde beslediyseniz o gün boyunca bir çizgi çizersiniz. Bir sonraki gün çizginize devam ederseniz, o çizgiyi uzatırsınız, vb. Çoğu insanı bir alışkanlık geliştirmeye devam ettirmeye teşvik eden sürekli bir çizgiyi kırmama konusudur. Kulağa garip geldiği zaman, vazgeçeceğim zamanlar oldu ama uzun, sürekli bir çizgi nedeniyle devam etmeye mecbur kaldım.

Yorum Ekle

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.